Vítejte na stránkách o Miracle fruit

Synsepalum dulcificum zvané Miracle fruit zná málokdo. Je to stále zelený keř, plodící červené bobule velké přibližně jako kávový bob. Získává si celosvětový zájem, protože po konzumaci plodu, chutná vše kyselé sladce. Například citron jako sladký pomeranč, cukr je nesnesitelně sladký písek. Způsobuje to Glykoprotein "miraculin", který se váže na receptory rozpoznávající kyselou chuť, účinek trvá cca jednu hodinu. Rostlina pochází z Afriky. Dnes se pěstuje také na Havaji či jižní Floridě. U nás lze rostlinu pěstovat ve skleníku nebo v bytě. PĚSTOVÁNÍ NENÍ SLOŽITÉ A ZVLÁDNE TO I ZAČÁTEČNÍK!

Umístění Miracle fruit

Umístění

Původní stanoviště je tropická, západní Afrika. Vyžaduje tedy hodně světla a hlavně tepla. Ideální je teplé, slunné místo, například na jižním okně. V létě je prospěšné venkovní slunění. V našich podmínkách může být problém ostré polední slunce. Větším rostlinám tento žár obvykle nevadí, menší umístíme mimo dosah poledních paprsků. Mohlo by dojít ke spálení a usychání listí. Velmi důležitá je teplota, ideální je 24 až 30°C.

Půda pro Miracle fruit

Půda

Synsepalum Dulcificum potřebuje kyselou půdu. Ideální pH je 4,5 až 5,8. Toho lze dosáhnout namícháním jednoho dílu rašeliny a dílu borové kůry nebo lesní hrabanky. Dobrá je také směs rašeliny a perlitu. Někteří pěstitelé pěstují v čisté rašelině a daří se jim dobře. Půda musí být propustná, dobře odvádět vodu. Občas je vhodné nechat substrát úplně vyschnout. Nepřesazujte dříve, než kořeny zaplní celý objem květináče. Nový květináč volte jen o něco větší než kořenový val, jinak může docházet k zahnívání kořenů.

Zavlažování Synsepalum Dulcificum

Zavlažování­

Rostlinu zalévejte až je půda v horní části suchá nebo vlhká. Miracle fruit pochází ze západní Afriky, potřebuje tedy velmi vysokou vlhkost vzduchu. Malé rostliny je dobré přikrýt zavařovací sklenici, větší např. igelitovým sáčkem. Pokud není rostlina v sáčku, doporučuje se mlžit i několikrát denně. Někteří pěstitelé tvrdí, že je to zbytečné nebo spíš škodlivé, protože se rychle střídá vlhké a sušší prostředí. Při mlžení je také nutné mít na paměti, že se na litech bude usazovat sůl a minerály odpařené z vody. Zvýšení vlhkosti lze také dosáhnout, umístěním misky s vodou a kameny pod květináč, odpařující se voda bude zvlhčovat vzduch a listy. Častější zalévání neznamená zvýšení vlhkosti!

Hnojení­­ Synsepalum Dulcificum

Hnojení­

Používejte hnojivo rozpustitelné ve vodě. Hnojte střídmě v závislosti na vegetačním období. V letních měsících hnojte častěji, hnojivem 7-9-5. NPK jsem vyčetl ze zahraničních stránek věnovaných Synsepalum dulcificum. Osobně hnojím hnojivem na kaktusy 4-4-7.

Prořezávání­ Miracle fruit

Prořezávání

Synsepalum Dulcificum obvykle není potřeba prořezávat. V přirozených podmínkách dorůstá do výšky 1,2m - 1,8m v květináči, venku až 6m. Většinou, ale nedorůstá výšky větší než 3m. Velmi záleží na podmínkách. Není, proto výjimkou, že desetiletá rostlina měří 1,5m. Přirozeně má oválný nebo pyramidový tvar (viz. Galerie).

Semena Synsepalum Dulcificum

Rozmnožování­

Rozmnožování Miracle fruit je možné pomocí řízků nebo semen. Řízkování není ideální, protože rostlina roste velmi pomalu. Častěji se tedy používají semena. Problémem je, že životaschopnost semen je velmi krátká. Největší je těsně po dozrání. Proto se prodávají už vzrostlejší rostliny, staré půl roku nebo starší.

Plody Miracle fruit

Plody

Rostlina plodí nejdříve po 3 - 6 letech, velmi záleží na podmínkách a typu pěstování. V domovině plodí dvakrát ročně, po každém období dešťů. Nevýhodou je, že plod zůstane čerstvý pouze 24 - 48h po dozrání, pak se rychle kazí. Miraculin ztrácí účinek po tepelné úpravě. Zavařování nebo marmeláda tedy nepřipadájí v úvahu. Jediná možnost jak bobule uchovat čerstvé je zmrazení. Ideální je samozřejmě zkonzumovat plod ihned.

Miracle fruit obsahuje glykoprotein zvaný miraculin, který se váže na receptory rozpoznávající kyselou chuť, vše kyselé je pak sladké. Byla snaha používat tuto látku namísto sladidla pro lidi trpící rakovinou, miraculin jim pomáhá odstranit kovovou chuť, vhodný by byl také pro lidi trpící cukrovkou. Údajně na nátlak cukrovarových megakorporací byl tento projekt zakázán. Nejčastěji lidé tuto rostlinu a ovoce pěstují pro zábavu, vyzkoušení něčeho nového, pobavení se s přáteli :-)

Při konzumaci vložte bobulku do úst a pomalu ji obrušujte jazykem, povalujte v ústech. Nepolykejte dříve než za dvě minuty. Ovoce má mírně nasládlou chuť, nekonzumuje se pro svou chuť, ale efekt, který nastává ihned po spolknutí. Účinek trvá od 20min, výjimečně až 3h. Obvykle kolem jedné hodiny.

Jev byl poprvé zaznamenán v roce 1725, kdy badatelé pozorovali v západní Africe místní obyvatele, jak konzumují tyto plody před jídlem. Pro západní civilizaci jsou známy účinky miracle fruits téměř 300 let, doposud nebyly zaznamenány žádné vedlejší účinky.